Zabezpieczenie kredytu samochodowego

Luty 6th, 2012 by admin | Posted in Informacje

Zastaw rejestrowy – sposób na zabezpieczenie kredytu samochodowego. Przeglądając oferty w zakresie kredytów samochodów, powinniśmy zwracać uwagę między innymi na to, jakiego rodzaju zabezpieczenia są stosowane przez banki. Jednym z tych spotykanych najczęściej jest zastaw rejestrowy. W praktyce przypomina on pod pewnymi względami hipotekę.

Do chwili spłacenia przez nas kredytu na samochód zostaje ustanowiony zastaw na rzecz banku. Wniosek w tej sprawie musimy złożyć do sądu rejonowego. Pamiętajmy, że na wniosku musi się znaleźć nie tylko nasz podpis, ale również i przedstawiciela banku. Oczywiście, płacimy za to z własnej kieszeni. Wniosek trafia do sądu już po podpisaniu umowy kredytowej oraz po załatwieniu wszystkich formalności związanych z zarejestrowaniem auta. W dowodzie rejestracyjnym samochodu oraz w krajowym rejestrze zastawów jest umieszczana stosowna informacja. Po zakończeniu okresu kredytowania ponownie musimy udać się do sądu z wnioskiem o wykreślenie naszego samochodu z krajowego rejestru zastawów. O czym powinniśmy pamiętać? Po pierwsze o tym, że bez uzyskania zgody banku nie możemy w trakcie obowiązywania umowy sprzedać samochodu (bank zresztą rzadko kiedy takiej zgody udziela).

Po drugie – zastaw rejestrowy na kredyt samochodowy bez żadnych zaświadczeń (Motonauta.pl) ma charakter jawny, co oznacza, że podmioty zainteresowane informacjami na temat naszego samochodu mają do nich pełen dostęp. Po trzecie – bank zatrzymuje kartę pojazdu (oddaje nam ją dopiero po spłaceniu kredytu). W sytuacji, gdy jej potrzebujemy, musimy uiścić opłatę. Poza tym bank wypożyczy nam ją tylko na krótki czas.


Zawarte tagi:

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kredyt na samochód – czy zawsze się opłaca?

Coraz więcej osób decyduje się na kupno samochodu – posiadanie auta nie jest zresztą czymś nadzwyczajnym w dzisiejszych czasach. Najlepiej...

Zamknij