Wcześniejsza spłata kredytu – co warto mieć na uwadze?

Luty 15th, 2012 by admin | Posted in Informacje

Kredyt hipoteczny jest długoterminowym zobowiązaniem zaciąganym na wysokie kwoty. Nic więc zatem dziwnego, że takiego długu chcielibyśmy pozbyć się jak najszybciej – dlatego często bierzemy pod uwagę wcześniejszą jego spłatę (w całości lub częściowo). Decyzji nie powinniśmy podejmować pochopnie.

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, co na ten temat mówi umowa kredytowa na nasz kredyt hipoteczny wzięty na zakup mieszkania (Kredytstookrotka.pl). W niektórych bankach pobierane są opłaty z tytułu wcześniej spłaty kredytu lub jego części. Jeżeli zapisu o nie naliczaniu takich opłat nie ma w umowie, należy przyjąć, że bank będzie ich od nas wymagał. Wahają się one od 1 do 2 procent wartości kwoty, jaka jeszcze pozostała nam do spłacenia. Jest to zatem całkiem sporo, co dość skutecznie może nasze plany pokrzyżować. Niekiedy jest tak, że opisywane powyżej opłaty są pobierane tylko podczas kilku pierwszych lat okresu kredytowania. Ponadto zastanawiając się nad wcześniejszą spłatą kredytu musimy mieć na uwadze stopy procentowe. Jeśli rosną, rośnie też oprocentowanie kredytu – a także produktów depozytowych, na przykład lokat. Zastanówmy się zatem czy bardziej się nam nie opłaci umieszczenie posiadanych oszczędności na lokacie aniżeli przeznaczanie ich na wcześniejszą spłatę zobowiązania.

Możemy też zaryzykować i umieścić nasze oszczędności w takich instrumentach finansowych (na przykład fundusze inwestycyjne), gdzie stopa zwrotu jest wyższa. Oczywiście, musimy się liczyć z tym, że taka forma oszczędzania ma charakter długoterminowy, więc na zyski z tego tytułu nie ma co szybko liczyć.


Zawarte tagi:

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kredyt samochodowy w komisie czy w banku?

Kupując na kredyt samochód używany, mamy najczęściej do wyboru dwie opcje – albo zaciągniemy ten kredyt w banku, albo w...

Zamknij